szöveg kicsinyítéseszöveg nagyítása
Minden, amit a választásról tudni kell

Tisztelt Választópolgár!

Négyévenként nyílik mód arra, hogy - alkotmányos jogunkkal élve - szavazatunkkal döntsünk arról, kik képviseljenek bennünket az Országgyűlésben. Az országgyűlési képviselők választásának részletszabályait a választáji eljárásról szóló törvény és az országgyűlési képviselők választásáról szóló törvény rendezi.

Hazánkban a köztársasági elnök 2010. április 11-ére tűzte ki az országgyűlési képviselő-választás első fordulóját, 2010. április 25-ére pedig a második fordulót.

Az országgyűlési képviselők száma összesen 386. Százhetvenhat országgyűlési képviselőt egyéni választókerületben, százötvenkettőt megyei, fővárosi választókerületben (területi választókerület) listán választanak. Az egyéni és a területi választókerületben mandátumot el nem ért, országosan összesített szavazatok alapján a pártok országos listájáról további ötvennyolc kompenzációs mandátum kerül betöltésre.

A választói névjegyzék

A választópolgároknak a szavazás első fordulóját megelőző legalább 58 nappal korábban kell kézhez kapniuk a névjegyzékbe vételükről szóló értesítőt (jelen esetben 2010. február 12-ig), melynek kiküldéséről -az ajánlószelvénnyel együtt- a helyi választási iroda vezetője gondoskodik. Az a választópolgár, aki nem kapja meg az értesítőt és az ajánlószelvényt, a helyi választási irodától igényelheti azok pótlását.

A külképviseleti névjegyzékbe való felvételét a lakcíme szerinti névjegyzékben szereplő választópolgár személyesen vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt meghatalmazással rendelkező meghatalmazott útján kérheti a lakcíme szerinti illetékes helyi választási iroda vezetőjétől a választás első fordulóját (a magyarországi szavazás napját) megelőző 23. napig. Ezen kérelemben köteles megjelölni, hogy a választás első, második vagy mindkét fordulójára kéri felvételét a külképviseleti névjegyzékbe.

Az a választópolgár, aki a szavazás napján lakcímétől távol, de Magyarország terültén tartózkodik, a lakcíme szerinti illetékes helyi választási iroda vezetőjétől kért igazolással azon település helyi választási irodájának vezetőjétől - vagy a szavazás napján a szavazatszámláló bizottságtól - kérheti a névjegyzékbe való felvételét, ahol a szavazás napján tartózkodik. Az igazolást legkésőbb az első fordulót megelőző második napig lehet kiadni. Az igazolást személyesen vagy meghatalmazott útján lehet kérni.

A választási kampány

A választási kampány a választás kitűzésétől a szavazást megelőző nap 0 órájáig tart. A szavazást megelőző nap 0 órájától a szavazás befejezéséig választási kampányt folytatni tilos, ez az ú.n. kampánycsend. Ennek megsértésének minősül a választópolgárok választói akaratának bárminemű befolyásolása.

Ajánlás

Jelöltet ajánlani ajánlószelvényen lehet, melyre csak az a választópolgár jogosult, akinek a lakóhelye a választókerületben van. A választásra jogosultaknak a szavazást megelőző 23. napig van erre lehetőségük (jelen esetben 2010. március 19-ig). A leadott ajánlószelvény nem vonható vissza. Az egyéni választókerületben az lehet képviselőjelölt, aki legalább 750 választópolgártól kapott ajánlószelvényt. Az ajánlásokat az illetékes választási bizottság ellenőrzi.

Szavazás

Külön szavazólap szolgál az egyéni választókerületi jelöltre és külön szavazólap a területi listára történő szavazáshoz. Az egyéni választókerület szavazólapja ábécé sorrendben tartalmazza a jelöltek hivatalosan használt családi és utónevét, valamint a jelölő szervezetek nevét, illetőleg a független jelölés tényét. A területi listás szavazólap a választási bizottság által kisorsolt sorrendben tartalmazza a jelölő szervezet nevét, ebben az esetben a szavazólapon fel kell tüntetni a listán induló jelöltek közül az első öt jelölt nevét.

Szavazás ideje és helye

Szavazni a szavazás napján 6 órától 19 óráig lehet. Szavazni kizárólag személyesen, és csak a választópolgár lakóhelye szerint kijelölt szavazóhelységben lehet. A mozgásában gátolt választópolgárt szavazásának lehetővé tétele érdekében a szavazatszámláló bizottság legalább két tagja mozgóurnával felkeresi, amelyet a választópolgár írásban kérhet a választási iroda vezetőjétől, illetőleg a szavazás napján a szavazatszámláló bizottságtól. A szavazóhelyiségben a szavazás zökkenőmentes lebonyolításához szükséges számú, de legalább két szavazófülkét kell kialakítani.

Szavazás módja

A szavazóhelyiségben csak az a választópolgár szavazhat, aki a névjegyzékben szerepel, és csak a választójog gyakorlásához szükséges ideig tartózkodhat ott. A szavazatszámláló bizottság - a személyazonosság ls a lakcím megállapítására alkalmas igazolvány alapján - megállapítja a szavazni kívánó személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben. Ha a szavazásnak nincs akadálya, a szavazatszámláló bizottság átadja a választópolgárnak a szavazólapot, amelyet a választópolgár jelenlétében hivatalos bélyegzőlenyomattal lát el. A szavazólap átvételét a választópolgár a névjegyzéken saját kezű aláírásával igazolja. A szavazólap kitöltéséhez szavazófülke áll a választópolgár rendelkezésére, amely használatára azonban nem kötelezhető. Érvényesen szavazni, csak a hivatalos szavazólapon szereplő jelöltre lehet. A jelöltre szavazni a jelölt neve alatti, feletti vagy melletti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal lehet. Érvénytelen az a szavazólap, amely nincs ellátva a hivatalos bélyegzőlenyomattal, illetve a törvényben meghatározottnál több szavazatot tartalmaz. Érvénytelen az a szavazat, amelyet a fentebb említett okokból kifolyólag érvénytelen szavazólapon adtak le, nem a jelölt neve melletti, feletti, alatti körbe tollal írt két, egymást metsző vonallal adtak le, vagy (második forduló estén) kiesett jelöltre adtak le. Nem érinti azonban a szavazat érvényességét, ha a szavazólapon bármilyen megjegyzést tettek, a jelölt nevét kihúzták, illetve nevet hozzáírtak. A választópolgár a szavazólapot borítékba teszi, és a szavazatszámláló bizottság előtt urnába helyezi. Ha a választópolgár a borítéknak az urnába helyezése előtt jelzi, hogy a szavazólap kitöltését elrontotta, a rontott szavazólapot a szavazatszámláló bizottság bevonja, helyébe új lapot ad ki, és ezt a tényt a jegyzőkönyvben rögzíti, A bizottság a rontott szavazólap helyett újat - személyenként - csak egyszer adhat.

tovább a második oldalra